info@hayfene.com
444 82 89

Kış Mevsiminin Vazgeçilmezi Nane Limon Çayı Nasıl Hazırlanmalıdır

Uzun yıllardan beri baharat olarak ya da şifa amaçlı kullanılan nane bitkisi, keskin ve ferahlatıcı kokusu ile bilinir. Kış aylarında soğuk algınlığına karşı kullanılan ve çok fazla tüketilen nane limon çayının, toplumumuzda tüketimi oldukça yaygındır. Nane ve limonun beraber kaynatılması ile oluşan nane limon çayı, daha çok kuru nane ile yapılsa da taze nane kullanılarak da yapılabilir.

Nane Limon Çayı Nasıl Yapılır

Bir cezve ya da  bu karışımı kaynatabileceğiniz bir kaba 2-3 tatlı kaşığı kadar kuru nane ekleyin. Bir adet limonu iyice yıkadıktan sonra kabuğunu soyup cezvenin içine ekleyin. Limonu küçük parçalara ayırıp ekleyerek de yapabilirsiniz. 1 su bardağı su ilave edip kaynattıktan sonra 2-3 dk kadar kısık ateşte bekletin. Bir süzgeç yardımı ile süzdükten sonra limon suyu ve dilerseniz bal ekleyerek içiminizi lezzetlendirebilirsiniz.

Nane limon çayının etkisini daha iyi alabilmek için mutlaka sıcak tüketin. Önceden kaynatılıp soğutulan nane limonun etkisi çok daha az olacaktır. Her gün içebileceğiniz gibi haftada 2-3 fincan nane limon içmeniz, kış aylarında oluşabilecek rahatsızlıklar ve soğuk algınlığına karşı korumaya yardımcı olacaktır. Ek olarak alerjisi olmayanlar için nane limon bitki çayına karabiber ve bal ekleyerek etkisi arttırabilirsiniz.

Limon C vitamini, B vitamini, fosfor, protein ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin olduğu için,  nane ile birleştiğinde çok daha faydalı olur. Nane çayının yanı sıra Hayfene’den kolaylıkla sipariş edebileceğiniz nane yağı da son derece faydalıdır.

Küçük soğuk algınlıklarında doktora gitmeyi pek de sevmiyorsanız, evde kendi kendinize hazırlayabileceğiniz nane limon çayı ağrılarınızı hafifletmeye ve kendinizi toparlamaya yardımcı olacaktır. Biz yine de tüm rahatsızlık süreçlerinde doktorunuza başvurarak, en doğru tedaviyi uygulamanızı öneriyoruz. 

Nane Limonun Faydaları Nelerdir

Kış aylarında oluşabilecek hastalıklardan korur.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Solunum yolu enfeksiyonu, bronşit ve astıma iyi gelir.

Balgam sökücü özelliği vardır.

İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde hücre hasarını önlemeye yardımcı olur.

Hazımsızlığı giderir.

Emziren annelerde oluşan meme ağrılarına iyi gelir.

Ağızda oluşan kötü kokuların giderilmesine yardımcı olur.

Adet döneminde rahatlatıcı etkisi vardır.

Diyet ve spor eşliğinde kullanıldığında yağ yakımını hızlandırıcı etkisi vardır.

Vücudu temizlemeye yardımcı olur.

Beyaz kan hücrelerine güç sağlar.

Kan dolaşımını ve şekeri düzenlemeye yardımcı olur.

Uyku problemi yaşayanlar için içerisinde bulunan mineraller sayesinde yardımcı olur.

Aç karnına tüketildiğinde midedeki zararlı gazların atılmasına yardımcı olacaktır.

Beyindeki kan damarlarının gevşemesine ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur.

Alerjik ya da kronik öksürüğün giderilmesine katkı sağlar.

Ağızda oluşabilecek iltihaplanma, şişme ya da diş eti problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.

İyi Bir Nane Limon Çayı Hazırlamak İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Nane limon çayının faydalarından tam olarak yararlanabilmek için öncelikle organik limon ve nane kullanmalısınız. Kullanacağınız kuru nanenin ışınlama işlemi görmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Gördüğünüz gibi birçok hastalık ve rahatsızlığa karşı ilaç kullanmak istemeyen ya da doktora gitme problemi olanlar için nane limon kurtarıcı görevi görmektedir. Siz de etkili bir nane limon çayı hazırlamak istiyorsanız Hayfene’nin ışınlama kullanılmadan üretilen kuru nanesini kullanmanızı tavsiye ederiz. 

gönderiyi paylaş :

Cevap Bırakın