info@hayfene.com
444 82 89
zeytinyagi-cilde-faydalari

Zeytinyağı ile Güzellik Sırları

Zeytinyağı, evlerimizin olmazsa olmazıdır. Ne kadar faydalı olduğundan sürekli bahsedilmektedir. Oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Besin olarak tüketildiği gibi kozmetik ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanımı da mevcuttur. Başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminlerini barındırır. Cilt temizliği adına hemen hemen herkes bir arayış içinde ve doğru ürünü bulamadığından yakınmaktadır. Hem cilt hem de saç bakımımızda kullanabileceğimiz bu yağın güzelliğinize etkilerine karşı hayrete düşeceksiniz.

Zeytinyağının Cildimize Faydaları ve Kullanım Yolları

  • Zeytinyağı özellikle kuru ciltli olanlar için çok etkili bir yüz nemlendiricisidir. Toz şeker ekleyip masaj yaparak, cildinize hem ihtiyacı olan nemi kazandırıp hem de gözeneklerinizi ölü derilerden arındırabilirsiniz. Şeker burada peeling işlemi görecektir. Üstelik bu aşamada aynı zamanda kırışıklık görünümünü azaltmak için de cildinize ihtiyacı olan bileşenleri sunmuş olursunuz.
  • Esnek ve pürüzsüz bir görünüm elde etmek için de zeytinyağı, su, sirke karışımı ile cildinize tonik yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, karışıma zeytinyağının yarısı kadar su ve sirke eklemek olacaktır.
  • Zeytinyağının içine birkaç damla lavanta yağı ekleyerek, cildinize masaj yaptıktan sonra nemli bir bezle fazla yağı alarak cildinizi kusursuz hale getirebilirsiniz.
  • Sivilce probleminiz varsa,  yaraların ve izlerin tedavisinde süreci hızlandırmak için zeytinyağı kullanabilirsiniz.
  • Zeytinyağı, yaz aylarında güneş yanıklarına karşı da oldukça etkilidir. Hem yanık bölgenin acısını hafifletir hem de daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bronzluk sonrasında görülebilecek soyulma durumunu da önleyecektir.
  • Cansız ve çabuk kırılan tırnakları güçlendirmek için tırnak bakımında kullanılabilir.
  • Zeytinyağı nemlendirme etkisi ile kuruyan el ve ayaklar için birebirdir.

Zeytinyağının Saçlara Etkisi

Zeytinyağı saçın yağ dengesini korumada ve saçları güçlendirerek ihiyacı olan gücü yeniden kazandırmak konusunda  doğal bir saç bakım kremi işlevi görür. Kurumuş saçların dayanıklılığını ve esnekliğini arttırır. Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saça esneklik kazandırır. Kıvırcık ve zor şekil alan saçları yumuşatarak yatıştırır.

Zeytinyağı ile Saç Bakım Sırları

Saç bakımını çoğu zaman önemsemiyor ve saçlarımızı kendi haline bırakarak, yıpranmalarına göz yumuyoruz. Oysa zeytinyağı ile saçlarımızı onarmak çok basit. Yıpranan saçları düzeltmenin tek yolu kısacık kestirip çaresizce uzamasını beklemek değil. 

Bir kaseye bal, su ve zeytinyağı karıştırıp saçınıza uygularsanız, saç diplerinizin hava almasına fırsat vermiş olursunuz ve  düzenli kullanımda daha güçlü hale gelir. Yıpranan saçlarınız için zeytinyağı çok güçlü bir silahtır.

Bir kaşık zeytinyağını ılıyana kadar ısıtıp saçınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu işlemi gece yatmadan yapıp, saçlarınızı bir bone ile kapatarak uyursanız, saçlarınızdaki etkisi daha belirgin olacaktır. Özellikle saç kırıkları olanlar için iyi bir yöntemdir. Ertesi sabah ılık suyla saç durulanmalıdır. İsteğe bağlı olarak durulama suyunuza bir miktar sirke dökebilirsiniz. Sirke saçı parlak göstermektedir ve böylece zeytinyağının saçınızdaki onarıcı etkisini destekleyecektir.

Saç derisinde bazen deformasyon görülmektedir. Ufak yaralar, havasızlığa bağlı hassasiyet gibi sorunlarınız olduğunda yine zeytinyağı imdadınıza yetişiyor. Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp saç derisine uygulamak yaraların iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

Zeytinyağı ile Günlük Rutin Oluşturabilirsiniz

Cildin doğasını korumak için yapmamız gereken yeme, içme, bakım gibi cildi ilgilendiren tüm alanlarda en doğal besinlerin ve doğal ürünlerin kullanılmasıdır. İşte bu bağlamda zeytinyağının da cildin doğal dengesini devamlı kılmaya yönelik en uygun bitkisel ürünlerden birisi olduğu bilinmektedir. Böylesine etkili bir ürünün kullanımı günlük hayatta alışkanlık haline getirilmelidir. Cilt bakımında yüz temizliği olmazsa olmazdır. Her sabah yüzünüzü zeytinyağlı bir sabunla yıkayarak yüz temizliğinizi en doğal şekilde sağlayabilirsiniz. Zeytinyağlı sabun, temizlerken nemlendirdiği için cildiniz nasıl olursa olsun uyum sağlama sorunu olmayacaktır. Makyaj temizliğinde de pamuğa dökerek kullanmak, kuru ve karma tipi ciltler için hem derinlemesine temizlik hem de bakım yapma açısından iyi bir seçenek olacaktır. 

Soğuk sıkım doğal zeytinyağınızı buradan hemen sipariş edebiliriniz! 

 

 

gönderiyi paylaş :

Cevap Bırakın