Beyaz Biber Karabiberden Farklı mıdır? Nasıl Kullanılır?

En Çok Okunanlar

Beyaz Biber Nedir?

Beyaz biber, karabiber gibi biber bitkisinin bir meyvesidir, ikisinin arasındaki farkı nasıl işlendikleri yaratır. Siyah karabiber olgunlaştığında hatta neredeyse güneşte kuruduğunda toplanır. Dış tabaka çıkartılıp iç tohumdan beyaz biber üretilir; bunun için karabiberin dış kabuğu bir kaç gün su içinde bekletilir, etli kısmı tohumdan ayrılır ve güneşte kurutulur.

Çin ve Fransız mutfağında beyaz biberin kullanımı yaygındır. Karabiber gibi kokmasına rağmen beyaz biber karabiber kadar aromatik ve keskin değildir. Daha sıcak ve kremsi bir tada sahiptir.

Beyaz Biber Nasıl Kullanılır?

Bazı şefler beyaz biberleri estetik nedenlerle kullanır: beyaz biberi beyaz veya açık renkli tabaklarda, beyaz soslarda kullanırlar, böylece siyah lekelerle uğraşmazlar. Bazı şefler de, karabiberinkinden daha karmaşık ama ince bir tatlandırıcı olarak beyaz biberden faydalanırlar. Karabiberin gözle görülür bir şekilde göze çarptığı salata, açık renkli soslar veya patates püresi gibi yemeklerde kullanımı tavsiye edilir.

Beyaz Biber ile Velauté Sos Tarifi

Sauce Velauté ailesi beyaz soslar grubundadır. Béchamel sauce gibi hazırlanır, ancak süt yerine beyaz fondlardan (tavuk, balık, dana) bir tanesi kullanılır.

Malzemeler (4 litre sos için)

  • 250 g tereyağı (eritilmiş, süzülmüş)
  • 4 lt tavuk, dana veya balık fondu
  • 250 g un
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • ½ çay kaşığı beyazbiber

Hazırlanış

Kalın dipli bir sos kabında teryağı eritilir, un eklenir, sarı roux (un hafif sarı renkte kavrulur) hazırlanır. Karışım ocaktan alınır 5-10 dk. soğutulur. Tekrar ocağa konur ve soğuk fond eklenir. Tuz ve beyaz biber eklenir. 3 Kaynayana kadar karıştırılır. Kaynadıktan sonra ara sıra karıştırılarak 30 dk kadar kaynatılır. Uygun kıvama getirilir, gerekiyorsa biraz daha soğuk fond eklenir. Hızla soğutularak depolanır.

Renginin sarıya çalan bir beyazlıkta olması, koyu kıvamlı bir akıcılığa sahip olması, kaşığın ters tarafını 2-3-mm’lik kalınlıkta kaplaması, pürüzsüz ve homojen olması önem arz eder.

Baharatlar kategorimize geri dönebilir ya da Chia Tohumunun Nasıl Kullanabileceği hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img