Daha Önce Duymadığınız 5 Farklı Baharat

En Çok Okunanlar

Baharat dünyası oldukça geniş ve kalabalık bir dünya olmasına karşın günlük yaşamda bizim bildiğimiz baharatlar biraz sınırlı kalıyor. Bu konuda ufkumuzu genişletmek adına, adını belki de önce adını hiç duymadığınız değişik baharatları sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Cascabel

Bu küçük biberler, Meksika kökenliler ve isimleri “küçük çan” anlamına geliyor. Salladığınız zaman içinden bir marakas gibi sesler geliyor. Dozunda bir acılığının yanında, turunç notaları da sunan bu baharat, çiğ ya da pişmiş olarak kullanılabiliyor.

Zereşk

Zereşk, kuru üzümün kırmızısı gibi görünüyor. Ekşi bir tada sahip olan zereşki, çiğ olarak yiyebilirsiniz. Aynı zamanda farklı bir tat elde etmek için yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. İran mutfağının önemli bir parçasını oluşturan zereşk, mutfaklarınızda mutlaka bulunması gereken bir baharat.

Kebabiye

Değişik baharat denince bünyesinde şaşırtıcı lezzetleri barındıran Endonezya kökenli bu yemiş de dikkat çeker. Hem buruk hem meyvemsi bir tat sunan kebabiye, birçok tarifte kendine yer bulur. Karabiberle aynı aileden gelse de tadı hiç de acı değildir. Damağınızda mentollü bir iz bırakır.

Afrika Biberi (Grains of Paradise)

Afrika’da üretilen bu biber, çoğu zaman karabiber yerine kullanılıyor. Karabiberin zor bulunduğu zamanlarda yoğunlukla kullanılan Afrika biberi, günümüzde Avrupalı aşçıbaşılar tarafından çokça tercih ediliyor.

Mahlep

Mahlep, yabani kara kiraz bitkisinin çekirdekleridir. Aroması gül benzeri, çiçeksi bir tatla bademin kombinasyonudur. Türk Mutfağı’nda kandil simidi başta olmak üzere birçok unlu mamule tat vermekte kullanılıyor.

Bahatlar kategorimize geri dönebilir ya da Ev Yapımı Tuz ve Şeker Karışımları hakkında bilgi alabilirsiniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img