Hayatınıza Bir Tutam Tarçın Katın

En Çok Okunanlar

Kendine has kokusu ile tatlılarda, keklerde, zeytinyağlılarda, kremlerde ve hatta parfümlerde öne çıkan tarçının ortaya çıkışına, kullanım alanlarına ve faydalarına birlikte birlikte bakmaya ne dersiniz?

Tarçın Nedir

Tarçın, defnegiller familyasının bir üyesidir. 6-12 cm boylarında bir ağaç olup, uzun silindir şeklinde bir gövdeye sahiptir. Henüz 2-3 yaşında iken gövdesi yerden 50 cm yukarıdan kesilir ve böylece tarçının kökünden sayısız uzun şıvgın çıkar. 2-3 cm uzunluğundaki şıvgınların kabukları soyularak kurumaya bırakılır. Çiçekleri ise ağacın tepesindeki dalların ucunda toplu şekilde bir arada bulunur ve çiçekleri oldukça küçük olmakla beraber beyazımsı yeşil renklidir. Meyveleri ise yarısına kadar kaba yaprakları tarafından sarılmış ve yumurta şeklindedir. Yaprakları taze iken kırmızı, daha sonra kahverengimsi kırmızı ve olgunlaşınca da yeşil renk alır. Tarçın baharat olmasının yanı sıra çeşni ve koku vermesi için bazı yemek, tatlı ve şaraplara da ilave edilir. Ağacın meyvesinden elde edilen tarçın esansı ise parfüm endüstrisinde kullanılır.

Tarçın Nerede Yetişir

Tarçın, tropik ülkelerde yetiştiğinden Türkiye’de ancak botanik bahçelerde yetiştirilebilir. Günümüzde başta Endonezya, Malezya, Madagaskar, Brezilya ve Jamaika’da kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Tarçının Toplanması ve Saklanması

2-5 yaşındaki tarçın fidesinin gövdesi yerden 50 cm yukarıdan kesilince bitkinin kütüğünden yetiştiği yöreye ve toprağa göre şekillenen şıvgınlar çıkar. Bu şıvgınların kabukları soyulur. Kabukların dışındaki mantarsı kabuk atılarak iç kabuklar iç içe geçirilerek kurumaya bırakılır.

Tarçın Çayı ve Yapılma Şekli

Tarçın tozundan 1 kahve kaşığı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir. Bunun yanında çubuk tarçını da kaynar suyun içine koyup, demleyerek çay şeklinde tüketebilirsiniz. Tarçın çayı metabolizmanızın hızlanmasına katkı sağlayacaktır. 

Tarçının Faydaları

Sivilce Oluşumunu Önler

Son derece sağlıklı bir baharat olan tarçın, sivilce gibi cilt sorunlarıyla sürekli mücadele halindedir. Antibakteriyel ve antimikrobiyel özelliği bulunan tarçın, ciltteki bakterileri temizler ve sivilce oluşumunu önler.

Kemik Sağlığı İçin Önemlidir

Tarçın, kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynayan kalsiyum vitaminini içerir. Kalsiyum emiliminin sağlanmasına yardımcı olan manganezi içeren tarçın, kemik oluşumunu destekler ve bağ dokusunu iyileştirir. Kemik ağrılarını iyileştiren tarçın, günde bir bardak çay şeklinde tüketilebilir ya da ağrıyan bölgelere tarçın yağıyla masaj yapılabilir.

Yaşlanma Karşıtıdır

Tarçın, cilt gençleşmesinde önemli yeri olan yedi farklı antioksidan içerir. Yeni hücre oluşumunu destekleyen antioksidanlar, serbest radikallere karşı savaşarak cildin genç kalmasını sağlar.

Kasları Rahatlatır

Tarçının aromatik kokusu ve antienflamatuar(iltihap önleyici) özelliği, kas ağrılarının iyileşmesinde önemli bir görev üstlenir. Tarçın, yaşa bağlı olarak görülen kas ağrılarına iyi gelir. Tarçın yağı ile ağrılı bölgelerinize masaj yaparsanız, ağrılarınızın azaldığını zamanla hissedeceksiniz.

Kendinizi gergin ve stresli hissettiğiniz günlerde küvetinizi suyla doldurun ve içine birkaç damla tarçın yağı ve bal damlatın. Ilık su ve bu karışım sizi rahatlatacaktır.

Hafızayı Güçlendirir

Tarçının hafızayı kuvvetlendirdiğini biliyor muydunuz? Alzheimer hastalığı üzerinde yapılan bir araştırmada tarçının beyin sağlığı için olumlu etkileri olduğu ortaya çıkarılmış.

Kan Şekerini Kontrol Altına Alır

Sürekli bir şeyler yemek istiyor, kendinizi tatlı yeme düşüncesinden uzaklaştıramıyorsanız, mutlaka tarçın tüketmelisiniz! Kan şekeri seviyesini kontrol altına alan tarçın, aniden ortaya çıkan tatlı krizlerini önler. Kan şekerini dengede tutan tarçın, kendinizi yorgun hissetmenizi, baş ağrılarının ve açlık duygusunun sıklıkla ortaya çıkmasını önler. Güne daha zinde başlamak için kahvaltıda iki çay kaşığı kadar tarçın tüketebilirsiniz.

Soğuk Algınlığını Önler

Soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklar için doğal bir ilaç mı arıyorsunuz? Yarım çay kaşığı tarçın ve bir çay kaşığı balı karıştırarak günde 2-3 kez tüketin. Bu karışım hem soğuk algınlığını hem de öksürüğü önler. Sinüzite bağlı baş ağrılarınız için de tarçını doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı kadar tarçın koyup karıştırın. Bu karışımı başınızın ağrıyan bölgelerine sürüp 20 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla yüzünüzü durulayın. Bu işlem sonrası kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Şişkinliği Önler

Şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olan bakteriler ve candida adı verilen bir mantarla savaşan tarçın, şişkinlik problemini ortadan kaldırır. Kendinizi daha hafif hissetmek istiyorsanız, günde bir bardak tarçın çayı içmeyi unutmayın.

Mantar Enfeksiyonlarını Önler

Tarçın, ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonlarını önler. Tarçın yağını ayağınızdan mantarlar tamamen temizlenene kadar her gece sürün. Doğal bir kür olan tarçın yağı, ayaklarınızın mis gibi kokmasına da yardımcı olacak.

Doğal Bir Dezenfektandır

Sağlığa pek çok faydası olan tarçın, aynı zamanda doğal bir dezenfektandır. Antibakteriyel özelliği bulunan tarçın, evdeki böcekleri yok etmek için kullanılabilir. Evinizdeki herhangi bir bölgesinde böcek görürseniz, suyla karıştırdığınız tarçını o bölgelere sıkabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img