Kakule ile 5 Leziz Tarif

En Çok Okunanlar

Hindistan’da baharatların kraliçesi olarak bilinen kakulenin iki farklı çeşidi var. Bunlardan biri kahverengi kakule, bir diğeri ise yeşil kakule… Ülkemizde en yaygın olanı ise yeşil kakule… Daha ferah ve çiçeksi bir lezzet sunan yeşil kakule, birçok farklı tarifte kendine yer bulabiliyor.

1. Ev yapımı dondurma
Eğer evinizde sağlıklı ve doğal dondurmalar yapıyorsanız kakule tam size göre. Dondurmalarınızın içine vanilya yerine kakule ilave edebilirsiniz. Kakule çekirdeklerini ayırıp sütün içine katın ve süte lezzetini bırakmasını sağlayın. Bir süre sonra parçaları çıkartın. Sütünüzü soğutun ve dondurma yapımına devam edin.

2. Kakuleli şeker
Kakule çekirdeklerini açın. Toz şekerle birlikte kakule içlerini havanda toz haline getirip tamamen karışıncaya kadar ezin. Fırında yapacağınız tüm tatlılarda kullanabileceğiniz bir şeker elde etmiş olacaksınız.

3. Kakuleli kremşanti
Kremşanti tarifinizde kullandığınız toz şekeri kakuleli şekerle değiştirin. Ortaya inanılmaz bir lezzet çıkacak.

4. Tavuk yemeklerinde
Kakule tatlılarda olduğu gibi tuzlu yemeklerde de harikalar yaratan bir baharat. Domatesli soslarınızın içinde kullanabileceğiniz gibi tavuk yemeklerinizde de kakule kullanabilir ve ortaya muazzam tatlar çıkarabilirsiniz!

5. Kakuleli Türk kahvesi
Kakulenin ülkemizde en yaygın kullanımı elbette kakuleli Türk kahvesi… Bu lezzete erişmeniz ise çok kolay. Kakule çekirdeklerini ayırıp içlerini havanda ezin. Ortaya çıkan tozu kahveyle birlikte cezveye atın. Türk kahvesi yapımına devam edin.

Bonus: Nefesinizi tazeler
Sakızlar henüz ortaya çıkmamışken uzun yıllar boyunca nefeslerini tazelemek isteyenler kakuleden faydalandılar! Siz de nefesinizi tazelemek istediğinizde kakule tanelerini çiğneyebilirsiniz.

Baharatlar kategorimize geri dönebilir ya da Tane Baharatların Toz Ölçüm Karşılığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img