Koyun Etinin Kokmaması İçin Hangi Baharatlar Kullanılır

En Çok Okunanlar

Koyun eti, kırmızı etler arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Özellikle Türk mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Lokum gibi kıvamının yanında, herkes tarafından bilinen kendine has bir kokuya da sahiptir. Koyun eti lezzetli ve lokum gibi yumuşak olsa da bazılarımız tarafından kokusu nedeni ile tercih edilmez. Kırmızı etler içinde en yoğun ve ağır kokuya sahip olan et çeşitlerinden birisidir. Pişirildikten sonra tüm evi saran bu ağır  koku, çoğu kişinin koyun eti tüketiminin önüne geçen bir durumdur. Peki koyun etinin kokusu nasıl giderilir? Koyun etinin kokusunun nasıl giderildiği, özellikle ev hanımlarının merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Koyun eti kokusunu geçirmek için kadınların kullandığı birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hem koyun etini pişirmeden hem de pişirdikten sonra uygulanması, oluşacak bu ağır kokuyu tamamen gidermeye yardımcı olacaktır.

Koyun Etinin Kokusu Nasıl Giderilir

Koyun etinin kendine özgü kokusunu gidermek için yapılabilecek bazı şeyler var. Öncelikle ağır kokan kuzu etidir, koyun eti ise görece daha hafif kokar. Koyun eti kokusu olarak bilinen koku daha çok kuzu etine özgüdür. Biz toplum olarak her iki çeşite de koyun eti dediğimiz için, yapmanız gerekenleri bu şekilde nitelendirmeye devam ederek anlatacağız. Özellikle bayramlarda kuzu kesilemediği için kesilen hayvanların çok ağır bir kokuya sahip olması pek olası değildir. Ayrıca her yörenin koyununda da koku olmaz. Örneğin; İç Anadolu Bölgesi’nde yetişen koyunların kokması olasıdır ancak Trakya Bölgesi koyunları genelde kokusuz olur. 

Koyun Etinin Kokusunu Gidermek İçin Neler Yapılabilir

Ancak yine de ette koyun kokusu varsa bazı baharatlar kullanılarak bu kokunun hafifletilmesi mümkün. Örneğin, eti haşlarken içine defne yaprağı, karabiber, havuç, soğan veya sarımsak atabilirsiniz. Maydanoz sapı da koyun eti kokusunun giderilmesi için kullanılabilir.

Marine etmek, etin hem lezzeti hem de aroması için uygulanan yöntemlerden birisidir. Çoğu kişinin bildiği bu yöntem, etin ağır ve yoğun kokusunu yok etmek için en çok kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Marine etme işlemi, basit bir işlemdir ve kırmızı et kokusunu gidermekte oldukça etkilidir.

Koyun Etinin Kokusunu Gidermek İçin Nasıl Marine Etmeliyiz

  • Öncelikle pişirilecek kırmızı eti alın ve bıçak yardımı ile kemiksiz olarak parçalara ayırın.
  • Derin bir kabın içine 2 ya da 3 diş sarımsak, yarım çay bardağı dolusu zeytinyağı, yarım su bardağı süt, 2 dal kekik ve biberiye ekleyin. Tüm bu malzemeleri bu kabın içinde iyice karıştırın.
  • Diğer aşamada kemiksiz olarak parçaladığınız kırmızı eti bu kabın içindeki sosa batırın ve bu şekilde bir gün boyunca bekletin.
  • Ertesi gün kırmızı etiniz kokusundan arınmış bir şekilde kızartılmak için hazırdır. İster fırında ister ise ocakta hazırladığınız kırmızı etleri pişirebilirsiniz. Bu yöntem evinizde kalıcı bir koku oluşmasını önleyecektir.

Koyun etinin kokusunun giderilmesi için kullanabileceğiniz baharatları hayfene’den güvenle sipariş edebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

 

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img