Zerdeçalın Bilinmeyen Faydaları

En Çok Okunanlar

Zerdeçal zencefilgiller familyasına ait, kullanım alanı oldukça geniş baharatlardan biridir. Geçmişine göz atarsak, zerdeçalın ilk kullanım alanının çeşitli  hastalıkların tedavileri olduğunu görebiliriz. Günümüzde de yoğun aromalı, tat verici bir baharat olarak kullanılmasının yanı sıra eklem ağrıları, mide sorunları, iştahsızlık, sarılık gibi pek çok sağlık probleminin tedavi sürecinde kullanılan bitkilerden birisidir. Taze ve keskin tadı ile bazı mutfakların olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Zerdeçalın diğer bir kullanım alanı ise kuvvetli bir renklendirici olma özelliği ile gıda ve kozmetik sektörüdür. 

Zerdeçalın Faydaları

 Tüm faydalı bitkiler gibi zerdeçal da diğer şifalı bitkiler ile birlikte uyumlu bir şekilde tüketildiğinde, birçok hastalığın tedavi sürecine daha fazla katkıda bulunabiliyor. Bu hastalıkların başında baş ağrısı, bronşit, soğuk algınlığı, ateş, ameliyat sonrası iyileşme geliyor. Ayrıca ağrıların giderilmesinde de zerdeçalın doğal bir ağrı kesici işlevi gördüğü biliniyor. Zerdeçal ile alakalı yapılan bilimsel araştırmalar da bu özellikleri destekliyor. Hatta birçok denek üzerinde yapılan çalışmadan birinde, dizlerinde eklem problemi olan kişilerin zerdeçal kullandığında ağrılarının hafiflediği gözlemlenmiştir. Günlük hayatında rutin olarak zerdeçal kullanan kişilerde, kanser hastalıklarının görülme olasılığının düştüğü söylenmektedir. Peki gelelim bu kadar faydalı olan zerdeçalı günlük alışkanlıklarımız arasına nasıl dahil edebileceğimize. Çok sık kullandığımız bir baharat olmasa da zerdeçalı yaşantımıza dahil edebileceğimiz birçok seçenek bulunuyor.  İnsanoğlunun yüzyıllardır en az çaba kuralı ile yaşadığını göz önüne bulundurursak, sağlıklı yaşam için doğru beslenme yöntemleri uygulamanın bize her zaman daha zahmetli geldiğini söylemek yanlış olmaz. Oysa bir davranışı alışkanlık haline getirmek, bu alışkanlığı tekrarlamak için ne kadar çaba sarf ettiğimizle alakalıdır. Uzmanlar edinmek istediğimiz alışkanlıkları 21 gün tekrarladığımızda, onların artık hayatımızın bir parçası olacağını söylüyor. Zerdeçal kullanımını alışkanlık haline getirmek için 21 gün kuralını deneyebilirsiniz. Keskin ve alışılmadık tadı ile mesafeli durduğumuz bir baharat olsa da zerdeçal kullanmaya az miktarlar ile bu tada alışmak için en etkili yöntemlerden biridir. 

Zerdeçalın Kullanım Şekli

Zerdeçalın birçok farklı kullanım şekli mevcuttur. Örneğin; zencefil, hindistan cevizi, tarçın, zerdeçal, karabiber gibi aromatik baharatlarla birlikte kaynatılarak soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından koruyucu çay olarak tüketilebilir. Zerdeçalın karabiberle birlikte  kullanımı, faydalarından daha fazla yararlanabilmek için tavsiye ediliyor. Bu karışımın tadını yumuşatmak için de kullanılan zerdeçal miktarı görece daha az konulabilir. Yemek yaparken tahıllı gıdalara zerdeçal ilave etmek, bu faydalı baharatın gücünden yararlanmak adına çok iyi bir seçim olacaktır. Özellikle tahıl yemeklerinde toz veya taze zerdeçal kullanılabilir. Bunların dışında bilinen meyve suyu alışkanlığının biraz dışına çıkarak, meyve suyunuzu yeşil elma, zerdeçal ve limon üçlüsünden hazırlayabilir, hem sağlıklı bir içecek tüketip hem de yeni bir tat keşfetmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca zerdeçalın cilt üzerinde de olumlu etkileri bulunduğu biliniyor. Zerdeçal ile hazırlayacağınız bir maske  ile pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz. Zerdeçal ile cilt maskesi hazırlamak için ihtiyacınız olan şeyler, çok uzağınızda olmayan ve hemen her mutfakta bulunan ürünler; elma sirkesi, zerdeçal, bal ve su. Bu karışımı bir tutam zerdeçal ekleyerek, krem kıvamda hazırladıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Maskenin haftada 1 kez kullanılması öneriliyor. Özellikle akne sorunu olan ciltlere iyi geldiği biliniyor. Elbette oluşabilecek alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için bitkisel ürünler kullanmadan önce doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

 

Doğa, bize her an kucak açan eşsiz bir cennet. Bize düşen ise yalnızca bundan faydalanmayı bilmek. Onun sunduklarını keşfetmekte geç kalmayalım. Daha sağlıklı günler için hayatımıza bir tutam zerdeçal serpip onun keskin ve hoş kokusunda kaybolabiliriz. Zerdeçalın bilinen ve bilinmeyen pek çok faydası olduğu herkesçe kabul gören bir gerçektir. Bu gerçeği günlük hayatımıza dahil etmekse insanoğlunun, doğanın sunduğu armağanları değerlendirmesinin en güzel yoludur. Siz de zerdeçalı hayatınıza dahil etmek için Hayfene‘den hemen sipariş verebilirsiniz. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img