Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir? Bamya Tohumu Nasıl Kullanılır?

En Çok Okunanlar

Eğer dizlerinizde geçmek bilmeyen bir ağrı varsa, menisküs ya da kireçlenme gibi bir rahatsızlık yaşıyorsunuz büyük olasılıkla çevrenizden şu cümleyi duymuşsunuzdur: Bamya tohumu yut, hiçbir şeyin kalmaz! Elbette hiçbir besin tek başına bir mucize yaratmıyor ancak sağlığımıza sayısız katkı sağladıkları da bir gerçek. İşte bamya tohumu da onlardan biri. Üstelik faydası diz ağrılarına iyi gelmesiyle sınırlı değil; kan şekerini dengelemekten kilo vermeye kadar pek çok yararını saymak mümkün. Ama öncesinde bamya tohumunun ne olduğuna bakalım…

Bamya Tohumu Nedir?

İnsanları ikiye ayırabiliriz: Bamyayı çok sevenler ve bamyayı ağzıma bile sürmem diyenler! Gerçekten de bamyada pek ortası olmuyor. Bamyayı seven çok seviyor, sevmeyen de asla tadına bakmak istemiyor. Bunda bamya doğru kesilmediğinde dışarı akan sıvının nahoş bir görüntü oluşturmasının da etkisi var elbette ancak bamya bize göre tadıyla ve sağlığa faydalarıyla çok özel bir besin. Neyse ki yüksek derecede vitamin ve mineral içeren bamyanın faydalarından yararlanmanın bir yolu daha var: Bamya Tohumu!

Bamya tohumu, bamya bitkisinin içini açtığımızda gördüğümüz küçük çekirdekler. Hatta az önce bahsettiğimiz gibi bamya doğru kesilmediğinde, dışarı sıvıyla birlikte bu çekirdekler de çıkıyor. İşte bu çekirdeklerin kurutulmasıyla da bamyanın tüm faydalarını barındıran bamya tohumu elde ediliyor.

Bamya Tohumunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bamya tohumunun özellikle son yıllarda keşfedilmesindeki en önemli etken diz ağrılarına iyi gelmesi. Dizde sıvı kaybına, kireçlenmeye, menisküse ve eklem ağrılarına iyi gelen bamya tohumu, yüksek vitamin ve mineral içeriğiyle de kas ve kemik sağlığını koruyor. İçeriğindeki yüksek demir ise kansızlığın tedavisinde önemli fayda sağlıyor. Antioksidan içeriğiyle vücuda enerji veren bamya tohumu, özellikle çabuk yorulanlara ilaç gibi geliyor.

Yüksel lif içeriğiyle uzun süre tok tutan ve bu sayede kilo ermeye yardımcı olan bamya tohumu kabızlık sorununun giderilmesine de yardımcı oluyor. Sindirim sistemini destekleyen bamya tohumu, başta kolon kanseri olmak üzere farklı kanser türlerine karşı vücudun direncini artırıyor. Kan şekerini düzenleyen bamya tohumu, enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisiyle de biliniyor. Gözler için son derece faydalı olan bamya tohumu, stresi azaltma ve düzenli bir uyku için de tüketilen besinler arasında yer alıyor.

Her zaman olduğu gibi kronik rahatsızlıkları veya alerjisi olanların, hamilelerin ve emzirenlerin bamya tohumu tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerektiğini hatırlatalım.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir?

Bamya tohumunu tüketmek için birkaç yöntem var. Siz de sürekli olarak alışık olduğunuz yöntemi kullanabilir veya farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, bamya tohumundan aldığınız fayda aynı olacaktır.

Aslında bamya tohumları çok büyük değil ancak yine de yutmakta zorlanıyorsanız bamya tohumlarını toz haline getirebilirsiniz. Bunun için karabiber veya kahve değirmenlerinden yararlanabilirsiniz. Tozu yutmak da sanıldığı gibi kolay değildir. Bunun için de elde ettiğiniz bamya tohumunu yoğurda, bala veya çorbanıza karıştırabilirsiniz. Salatanıza karıştırmayı pek önermiyoruz çünkü bamya tohumu, salatanın sosuyla birlikte kasenin dibinde kalabilir ve istediğiniz kadar bamya tohumu tüketmenizin önüne geçebilir.

Bamya tohumu toz haline getirmeden yutacaksanız, bir gece önceden bir bardak suyun içinde bekletin. Sabah tohumları yutarken de bu suyu için.

Bamya Tohumu Ne Kadar Tüketilir?

Tüm besinlerde olduğu gibi bamya tohumunda da aşırıya kaçmamak çok önemli. Bamya tohumunu her gün kullanmanızda hiçbir sakınca olmadığı gibi sağlığınıza da katkı sağlarsınız. Ancak günlük tükettiğiniz bamya tohumu miktarının 10-15 adedi geçmemesine özen gösterin.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img