Eritritol Nedir? Güvenli midir?

En Çok Okunanlar

Tatlılar pek çoğumuzun hassas noktası. Kimimiz için sütlü tatlılar vazgeçilmezdir kimimiz kendini şekerleme reyonunun önünden alamaz ya da çayını şekersiz içemez… Oysa hepimiz tüm bunların ortak noktası olan şekerin vücudumuza zarar verdiğini biliyoruz. Diyabetten obeziteye pek çok hastalığa davetiye çıkaran şeker, sadece fiziksel sağlığımızı değil, fazla tüketildiğinde ruhsal sağlığımızı da olumsuz etkileyebiliyor.

Şekerin zararlarını bilen ancak tatlıdan vazgeçemeyenler ise şekerin yerine kullanabilen tatlandırıcıları tercih ediyor. Bu tatlandırıcılar içinde özellikle son yıllarda en çok tercih edilenlerin biri de eritritol. Şekere benzeyen bir tada sahip olan ancak şeker içermeyen eritritol, tatlıdan vazgeçemeyenler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Peki, eritritol nedir, nasıl kullanılır ve güvenli midir?

Eritritol aslında armut, üzüm, kavun, karpuz gibi meyvelerde, çeşitli sebzelerde, mantarlarda ve fermente ürünlerde doğal olarak bulunan bir alkol şekeri türü. İlk olarak 1848 yılında İskoç kimyager John Stenhouse tarafından keşfedilmiş olsa da ticari olarak kullanımı bundan yaklaşık 150 yıl sonra, 1990’lı yıllarda Japonya’da başladı. Günümüzde içeceklerden şekerleme ve bisküvilere kadar çok sayıda üründe kullanılıyor.

Eritritol Kaç Kaloridir?

Gram başına yalnızca 0,24 kalori içeren eritritol, bu düşük kalorisiyle tatlıları çok daha masum hale getiriyor. Düşük glisemik indekse sahip eritritol, kıvam gerektirmeyen tatlılarda şekerin yerine rahatlıkla ve güvenle kullanılabiliyor.

Eritritol Güvenli mi?

Eritritol kullanan kişiler, tadı bu kadar tatlı olan maddenin nasıl kalori içermediğini merak ediyor. Eritritolün kalorisiz olma sebebi, vücudun eritritolü parçalayamaması. Vücutta eritritolü parçalayacak bir enzim bulunmadığından bu tatlandırıcı kana karışmıyor ve direkt olarak idrar yoluyla atılıyor. Bu sayede vücuda şekerin verdiği zararı vermiyor.

Eritritol ayrıca diş minesine de zarar vermiyor ve diş çürümesine yol açmıyor. Şekerin ise dişler için son derece zararlı olduğunu biliyor. Bu nedenle diş sağlığını korumak isteyenler tatlı bir yiyecek veya içecek tüketmek istediklerinde tercihlerini eritritol ile hazırlanmış tatlılardan yana kullanıyor.

Ne Kadar Eritritol Kullanmalıyım?

Eritritol şekerin tatlılığının yüzde 70’ine sahip, yani şekerden daha az tatlı. Tariflerinizde kullanırken bu özelliği dikkate alırsanız alıştığınız lezzetleri eritritol ile de yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu sayede şekeri azaltmaya da başlayabilirsiniz.

Eritritolün Yan Etkisi var mı?

Eritritolün bir şeker alkolü çeşidi olduğunu söylemiştik. Şeker alkolleri birtakım sindirim problemlerine yol açabiliyor. Bu problemlerin başında ise ishal geliyor. Bu nedenle tüm tatlandırıcılar gibi eritritolü de ölçülü kullanmak gerekiyor. Yetişkin bir birey günlük 50 gramdan fazla tüketmediği takdirde eritritolü rahatlıkla kullanabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img