Mate Çayı Nasıl Demlenir?

En Çok Okunanlar

Mate çayı nedir?

İçinde yüksek oranda kafein olduğunu biliyoruz. Ama bildiğimiz kahveden daha ilginç bir tercih olarak öne çıkıyor. Tadına gelecek olursak, vanilyamsı bir rayihası, yeşil çaya benzeyen bir lezzeti var. Mate çayından bahsediyoruz. Bu ilginç çayla ilgili pek çok farklı bilgi duyabilir, faydalarıyla ilgili değişik makaleler okuyabilirsiniz. Bunların başında zayıflamaya yardımcı olduğu, kötü kolesterolün düşürülmesine destek verdiği, içeriğindeki yüksek kafein ile vücuda enerji sağladığı bunların başlıcaları olacaktır. Tümü doğru ve yerinde. Ama mate çayı ile ilgili herkesin merak edip, az kişinin tam olarak bildiği bir konu var ki, o da nasıl demlendiği.

Mate çayı nasıl demlenir?

Mate çayı orijinal olarak, oval cezve mantığında bir kap ve metal bir pipetten oluşan kendine has malzemelerle içilir. Ancak bu malzemeleri her yerde bulmak mümkün olmayabilir. Eldeki imkanlarla mate çayı hazırlamak ise hiç zor değil.

Mate çayını demlemek için bardak kadar suyu kaynatın. Mate çayı kaynama sıcaklığında değil, 70-80 derecelik sıcaklıkta demlenir. Bu nedenle, kaynattığınız suyu birkaç dakika bekletin ancak çok soğumamasına da dikkat edin. Sonrasında suyu bardağınıza koyun. Üzerine bir tatlı kaşığı mate çayı ekleyin. Hafifçe karıştırın. Sonrasında birkaç dakika demlenmeye bırakın.

Bu sırada, bardağınızın üstünü bir çay tabağı veya küçük bir kapak yardımıyla kapatın. Böylece suyun daha fazla soğumasını engellemiş olursunuz. Demlenmeyi beklerken arada hafifçe sallayın. Dökülmemesine dikkat edin. Nihayetine çayınız hazır. Mate çayı orijinal araçlarla hazırlandığında süzülmez. Çünkü bahsettiğimiz metal pipetin dip kısmında süzgeç bulunur. Ancak siz yapraklardan kurtulmak isterseniz süzebilirsiniz.

Güney Amerikalıların çok sevdiği, günümüzde dünya liderlerinden popüler kültür ikonlarına kadar çok sayıda kişinin elinde rastlayabileceğiniz bu çayla siz de tanışabilirsiniz. Hayfene.com’dan taze ve kaliteli mate çayınızı sipariş edebilirsiniz.

Mate çayının içinde ciddi oranda kafein olduğu için, tıpkı kahve gibi onun da üst üste ve yüksek miktarlarda içilmesi tavsiye edilmez. Aksi takdirde kalp çarpıntısı, tansiyonda değişim gibi sonuçlar görülebilir. Hamileler, emziren anneler, kalp sağlığıyla ilgili çekincesi olanlar ve düzenli ilaç kullanan kişilerin mate çayı içmeden önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Lezzet İpuçları kategorimize geri dönebilir ya da Zerdeçallı Tariflerimiz hakkında da bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img