Oruçluyken Dinç Kalmak İçin Öneriler

En Çok Okunanlar

Ülkemizde milyonlarca kişi için yılın belki de en önemli dönemi geldi, Ramazan ayı başladı. Kovid önlemleri şenlikli ve kalabalık Ramazan etkinliklerine bir nebze gölge düşürse de, oruç tutmanın ve ibadetini yerine getirmenin huzuru baki. Bu sene de, geçen sene olduğu gibi koronavirüs tehlikesi nedeniyle oruç tutarken sağlığımıza ekstra dikkat etmeliyiz. Ramazan boyunca sağlıklı kalmak için bilhassa yiyip içtiklerimize dikkat etmek çok önemli. Bunun yanı sıra, gündelik hayatımızda kimi ek önlemler de alabiliriz. Ramazan Boyunca Sağlıklı Kalmak İçin Bunlara Dikkat! İsimli makalemizi okuduysanız, şimdi gelin oruç tutarken dinç kalmak için önerilerimizi sıralayalım.

  • Sahura kalkmadan oruç tutanlardan mısınız? En azından bu sene bu alışkanlığınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. İftar ile sahur arasındaki sürede dengeli ve sağlıklı şekilde beslenmeniz, oruç tutarken dinç kalmanız için elzem. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri ve suyu ancak bu şekilde ona sağlayabilirsiniz.
  • Oruçlu olduğunuz süre boyunca kendinizi çok yormamaya çalışın. Fiziksel güç gerektiren bir işiniz varsa, sık sık dinlenin. Ağır ev işlerini ve benzeri yapılacakları mümkünse Ramazan sonuna erteleyin.
  • Çok hareket edip vücudunuzu yormak ne kadar kötüyse, tamamen hareketsiz kalmak da bir o kadar kötü. Kan dolaşımınızı regüle etmek, nefesinizi açmak ve kendinizi dinç hissetmek için gün içinde küçük egzersizler yapmaya çalışın. En ideali hafif tempoda bir yürüyüş olacaktır. Gün içinde vakit bulamıyorum diyorsanız, iftardan sonraki saatleri tercih edebilirsiniz.
  • Giyiminize dikkat edin. Gün boyu aç kalmak vücut ısınızın düşmesine neden olabilir. Giyeceklerinizi üşümeyecek ve terlemeyecek şekilde seçin. Böylece bedeniniz daha enerjik olacaktır.
  • Sahur yaptıktan hemen sonra yatıyorsanız, başınızın hafifçe yüksek olmasına dikkat edin. Böylece yemeğin ardından reflü gibi uykunuzu bozacak sıkıntılar yaşamazsınız.
  • Ve tabii ki uykunuzu almaya çalışın. Gece boyu kendinizi çok yormayın. Gün içerisinde çok uykunuz gelirse, 10-15 dakikalık bir kestirme bile enerjinizi yerine getirebilir. Uykuya bir diğer güzel çözüm ise, kısa bir duş alıp ferahlamaktır. Hiçbiri mümkün değilse, sakin ve sessiz bir ortamda bir süre dinlenmeyi deneyin.
  • Kan şekeriniz açlık nedeniyle düşüyorsa, yarım saat kadar uzanmak vücudunuzun kan şekerini dengelemesi için faydalı olacaktır.
  • İstanbul gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız, iftar saatinde trafikte kalma ihtimalini her zaman düşünmelisiniz. Bu ihtimale karşı yanınızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurmak iyi olabilir. Bunun için Hayfene.com sitemizdeki Sağlıklı Yaşam bölümünü ziyaret edip ihtiyacınız olanları kolayca satın alabilirsiniz.

Bereketli ve keyifli bir Ramazan ayı diliyoruz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img