Osmanlı’dan Bugüne Kış Aylarının Vazgeçilmez İçeceği Salep Nasıl Yapılır

En Çok Okunanlar

Yüzyıllar öncesinden bu güne kültürümüzde önemli bir yere sahip ve kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan salep, her zamankinden çok daha fazla ilgi görüyor. Eskiden sokak sokak gezen  salep satıcılarının yerini artık market raflarındaki hazır salepler tutuyor. Özellikle de evde yapılan salebin yerini ise hiçbiri tutmuyor. Peki evde salep nasıl yapılır? 

Salep Nasıl Yapılır

Salep, farklı yerlerde çayır otu, çam çiçeği ve Orchis isimleriyle de anılır.  Salepgiller ailesinden; tel köklü otsu bir bitkidir. Kökünde 2 tane yumru bulunur. Gövdesi, dik ve silindir şeklindedir. Çiçekleri salkım veya başaktır. Kökleri ve yumruları kullanılarak meydana gelir. Yurdumuzda birçok çeşidi vardır. Gıda olarak kullanılmasının yanı sıra, ev ilaçlarında da kullanılır. Artık her şeyin hazırını hemen her yerde bulabiliyoruz. Ama bu demek değildir ki herkesin hoşuna gidecek. İnsan hep ‘’evde yemek gibisi yok, evde içmek gibisi yok’’ şeklinde söylemlerde bulunur. 

Soğuk mevsimlerin de beraberinde ev ortamının sıcaklığına ek olarak evde salep içmenin, evde yapılan salebin lezzetinin farkını gelin hep beraber okuyalım.

Peki salep nasıl yapılıyor? İçinde hangi bitkinin özü var? Evde yapılan salebin, diğerlerine oranla daha güzel olmasının sebebi nedir?

Salep Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salep bitkisinin toprak altındaki yumruları toplanır. Sonra haşlanarak gölgede kurutulur ve öğütülerek toz haline getirilir. Daha sonra isteğe göre tarçınla harmanlanarak sütle birlikte uzun süre kaynatılır ve hazır hale getirilmiş olur. Su ve süt eklendiğinde şişmesi özelliği ile dondurma yapımında kullanılmaktadır.

Evde Salep Nasıl Yapılır

5 kişilik bir salep için gerekli malzemeler:

1 litre süt (5 bardak)

3 kaşık şeker

1 tatlı kaşığı salep

Salep ve şeker ayrı bir yerde karıştırıp harmanlanır. Bu karışımı başka bir kapta kaynayan süte eklenir ve 20 dakika boyunca çırpılır. İçindeki salebin erimesi ve pütür pütür olmaması için iyice karıştırılır. 20 dakika sonunda salep tarçın ve zencefil ile servis edilebilir.

Salebin Faydaları Nelerdir

Göğsü yumuşatarak, öksürük ve bronşitte karşı fayda  sağlar.
Kabızlığı gidermeye ve basur memelerinin yumuşamasına yardımcı olur.
Zihnin çalışma gücünün artmasını destekler.
Kalbi kuvvetlendirir.
Regl dönemlerinde ortaya çıkan düzensizliği önler.
Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur.
Vücudun ısınmasını sağlar.
Cinsel gücü artırır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img