Yumurta Yerine Geçen Bağlayıcı Malzemeler

En Çok Okunanlar

Yumurta gerek sağlığa faydaları gerekse lezzetiyle sofraların vazgeçilmez besinlerinin başında yer alıyor. Kimileri yumurtasız bir kahvaltı bile düşünemezken kimileri de işten eve yorgun argın döndüğünde yemek hazırlamak istemiyorsa çareyi iki yumurta kırmakta buluyor. Yumurtanın kullanımı elbette bununla da bitmiyor. Hamur işlerinden çorbalara kadar pek çok tarifte, kıvam artırıcı olarak yumurta kullanılıyor. Durum böyle olunca da yumurtanın tadını, kokusunu sevmeyenler, alerjik durum nedeniyle yumurta tüketemeyenler veya vegan beslenenlerin durumu mutfakta oldukça zorlaşıyor. Aslında ‘eskiden zordu’ demek daha doğru çünkü günümüzde yumurtanın yerine bağlayıcı olarak kullanabilen malzemeler, halihazırda mutfakta, elimizin altında duruyor. Önemli olan doğru malzemeleri doğru yerde kullanmak diyor ve size yumurta yerine kullanabileceğiniz bağlayıcı malzemelerden birkaçı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu bahsettiklerimizin haricinde tofu, buttermilk, soya lestini gibi malzemeler de yumurta ikamesi olarak kullanılıyor ancak biz özellikle evlerde bulunan veya çok daha kolay temin edilebilen ürünleri yazdık.

Meyve Püreleri: Kek, kurabiye, pasta gibi hamur işlerinin kıvamını yumurta veriyor ancak yumurtayı hiç kullanmadan da birbirinden leziz tatlılar hazırlayabilirsiniz. Bunun için kullanacağız malzeme ise meyve. Elma, muz ve avokado, tıpkı yumurta gibi bağlayıcı özelliğe sahip meyveler.

Eğer yumurta yerine elma püresi kullanmak isterseniz, elmayı rendeleyin, tercihinize göre içine tarçın da ekleyerek pişirin. Muzu veya avokadoyu ise pişirmenize gerek yok, sadece iyice ezip veya rondodan geçirip püre haline getirmeniz yeterli. Püre haline getirdiğiniz elma, muz veya avokadoyu bir su bardağına doldurun. Bardağın dörtte biri kadar püre, bir yumurta yerine geçiyor. Böylece tarifteki yumurta sayısına bakarak, püre miktarını ayarlayabilirsiniz.

Peki hangi tarifte hangi meyve püresini kullanmak gerekir? Bu kararı, hazırlayacağınız tarife ve damak zevkinize göre verebilirsiniz. Muz ve elma, tarifte tadı hissedilecek meyveler. Dolayısıyla elmayı kek, kurabiye gibi tariflerde, muzu ise pastalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Banana bread yapacaksanız tercihiniz hiç kuşkusuz muz olmalı. Avokadoyu ise bağlayıcının tadını almak istemediğiniz tariflerde kullanabilirsiniz. Örneğin tuzlu bir kurabiye yapıyorsanız elma ya da muz tadı almayı tercih etmezsiniz. İşte böyle tariflerde yumurta yerine avokado püresini tercih edebilirsiniz.

Chia Tohumu: Özellikle son yıllarda süper besin olarak mutfaklarımıza giren chia tohumunun sağlığa pek çok faydası dokunuyor. Vitamin, mineral, protein ve omega 3 bakımından son derece zengin olan chia tohumu; kemik sağlığını koruyor, yaşlanmayı geciktiriyor, kolesterolü düşürüyor ve kalbe iyi geliyor. Tok tutma özelliği ile de bilinen chia tohumu, kilo vermek isteyenlerin de gözdesi. Ama şimdi chia tohumundan bahsetmemizin nedeni, yumurtanın yerini de tutması. Ağırlığının 10-12 katı kadar su tutabilen chia tohumu, suyla karıştırıldığında koyu-akışan bir jel oluşturuyor. İşte bu jel sayesinde chia tohumu, ekmekten pudinge,  keklerden çorba ve smoothie’lere kadar kıvam artırıcı olarak kullanılabiliyor. Bir yemek kaşığı chia tohumu ile üç kaşık suyun karıştırılmasıyla oluşan jel, bir yumurta yerine geçiyor. Tariflerinize yalnızca bu jeli değil, chia tohumunu da eklemeyi unutmayın. Bu küçük tohumlar, tarifinize yalnızca kıvam değil, hoş bir görüntü de kazandıracak.

Keten Tohumu: Tıpkı chia tohumu gibi keten tohumu da hem sağlığa faydaları hem de bağlayıcı özelliği ile yumurta tüketmeyenlerin imdadına yetişen bir ürün. Antioksidan, omega 3 ve lif bakımından zengin olan keten tohumunun öğütülmüş hali, yumurtanın olduğu tüm tariflerde tercih edilebilir. Bunun için bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumunu üç çorba kaşığı su ile iyi karıştırıp yaklaşık yarım saat bekleyin. Böylece bir adet yumurtanın yerine geçecek malzemeniz hazır. Tarife göre miktarı aynı oranda artırabilirsiniz.

Yoğurt: Yumurtanın bir diğer alternatifi de yoğurt. Elbette yoğurt kullanımı vegan beslenenler için uygun değil ama alerji veya diğer nedenlerle yumurta tüketmeyenler için son derece pratik ve her an ellerinin altında olan bir bağlayıcı. 1 küçük çay bardağı kadar yoğurt, bir yumurta yerine geçiyor. Bu miktarı tarife göre ayarlayabilir kek, kurabiye gibi tariflerinizde kullanabilirsiniz. Yoğurdu, yumurta yerine kullanabileceğiniz bir başka yer de çorbalar. Yayla çorbası gibi yumurta ile kıvam verilen çorbalar için iki kaşık yoğurt ile bir kaşık unu iyice çırpın. Çorbanın suyundan karışıma ekledikten sonra yavaş yavaş çorbaya ekleyin. Böylece dumanı üstünde, kıvamı tam yerinde çorbalar hazırlayabilirsiniz.

Aquafaba: Bu ürünü daha önce hiç duymamış olabilir ve nereden alabileceğinizi düşünebilirsiniz ama aslında hepimizin yaptığı ve ardından döktüğü bir malzeme! Aquafaba, bildiğimiz nohut suyu. Nohutu haşlarken kullandığınız suyu dökmek yerine saklarsanız yumurta yerine geçebilecek bir ürün elde etmiş olacaksınız. Aquafabayı tarifinizi eklemeden önce iyice çırpın. Nohut suyunuz köpük haline gelip iyice yoğunlaşacak. İşte bu suyun üç yemek kaşığı, bir tane yumurtaya denk geliyor.

Karbonat ve Sirke: Anne keklerinin ve kurabiyelerinin pofuduk olmasını sağlayan karbonat, aynı zamanda yumurta yerine de kullanılabiliyor. Ancak bunun için karbonatın yanına bir de sirke eklemeniz gerekiyor. Bir yemek kaşığı beyaz sirke ile bir tatlı kaşığı karbonat karışımı, bir yumurtaya denk geliyor. Beyaz sirke yerine elma sirkesi de kullanılabilir ancak elma sirkesinin keskin bir tadı ve kokusu olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img