Hazır Mayadan Maya Çoğaltma: Kuru Mayanız Hiç Bitmesin

En Çok Okunanlar

Koronavirüs döneminde hepimizin evlerimizde vakit geçirmeye başlamasıyla, mutfaklarımızın temel gıdası ekmeğe erişimimiz de kısıtlandı. Pek çok kişi her gün ekmek almak için bakkalın, fırınının yolunu tutmaktansa, kendi ekmeğini kendi yapmayı denemeye başladı. Temel ekmek yapma kurallarını inceleyip, basit ekmek tarifleriyle işe başladığınızda gerçekten de evde ekmek konusu o kadar da zor değil. Ancak bir anda binlerce hanede pişen ekmekler farklı bir konuda arz açığı yarattı: Hazır maya! Instant maya, kuru maya ve yaş maya olarak piyasada paketli şekilde satılan mayaların miktarı bir anda artan bu talebe erişemeyince, marketlerde bakkallarda maya stokları tükendi. Ekmek dünyasına adım atıp, fırından çıkan sıcacık ekmeğin keyfine bir kez varan ancak maya problemi nedeniyle hevesi kursağında kalanlar için bir çözüm var: Hazır mayayı çoğaltmak.

Genelde maya çoğaltmak ekşi mayaya özgülenen bir işlem. Ancak ekşi mayayı sıfırdan hazırlamak ve kullanılabilir hale getirmek 15 güne kadar uzayabiliyor ve hem bu bekleme süresi hem de kullanım aşaması da sabır gerektiriyor. Bu nedenle, kullanımı da daha pratik olan hazır mayayı kullanmak ve onu çoğaltma yoluna gitmek, özellikle de ekmekçilik kariyerinin başlarında olan amatör şefler için daha tercih edilir bir seçenek.

Şimdi gelin korona günlerinde maya sıkıntısına düşmemek için hazır mayaları nasıl çoğaltabileceğimize bakalım. Bizim tarifimiz instant maya üzerinden. Benzer şekilde diğer mayalar için de aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Öncelikle iyice temizlenmiş, çok derin olmayan bir kavanoza ihtiyacınız var. Temizliğinden emin olmak için kavanozu ve kapağını kaynatıp kurutabilirsiniz. İçine yarım çay kaşığı kadar instant maya koyuyoruz. Üzerine iki çorba kaşığı un ve 1/3 su bardağı içme suyu koyup hepsini güzelce karıştırıyoruz. Bu sürece mayayı besleme deniliyor. Karışımı oda sıcaklığında mayalanmaya bırakıyoruz.

Karışım yeterince mayalandığında kabarıp iki katına çıkacak. Bu gerçekleştiğinde, yarısını içinden alıyoruz. Eğer o sırada ekmek yapacaksak, hemen içinde kullanıyoruz. Yapmayacaksak atıyoruz. Sonrasında kavanozda kalan mayanın üzerine yine 2 çorba kaşığı un ve 1/3 su bardağı su ekliyoruz. Yani mayamızı ilk gün ikinci defa beslemiş oluyoruz.

Bu şekilde mayamızı, bir sonraki kullanacağımız zamana kadar artık buzdolabına kaldırabiliriz. Ekmek yapacağımız zaman mayamızı dolaptan çıkartıyoruz. Yine içinden kullanacağımız kadarını alıyoruz ve 1 saat kadar dışarıda bekleterek yine kabarıp göz göz olmasını bekliyoruz. Bu işlem tamamlandığında yine ekmeğimizde kullanıyoruz.

Kullanmadığımız kısmı önceki adımlarda olduğu gibi 2 kaşık un ve 1/3 su bardağı su ile karıştırarak besleyip tekrar buzdolabına atıyoruz. Her seferinde yarısını kullanıp, yarısını besleyerek, hazır mayamızı tükenmez maya haline getirmiş oluyoruz.

Mayanızın tadı dolapta durup bekledikçe değişecektir ve daha lezzetli bir hal alacaktır. Bu nedenle farklı lezzetlere hazır olun. Bunun yanı sıra, mayanızı kurutmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Bunun için hiç kullanmadan dolapta maksimum 1 hafta-10 gün süreyle bekletebilirsiniz, daha uzun süre beklemeden kalırsa, kuruyup aktifliğini yitirebilir.

Kullanacağınız maya miktarını ise, tariflerinize de uygun şekilde zamanla kendiniz daha kesin bir şekilde öğreneceksiniz. Ancak genelde yarım kilo beyaz una, bir su bardağından biraz fazla maya karışımı yeterli olacaktır.

Afiyet olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img