Kore Mutfağına Giriş: Sıradışı Lezzetler Diyarı

En Çok Okunanlar

Kore son dönemde gerek müziğiyle, gerek diğer sanatsal üretimleriyle, gerekse teknolojideki atılımlarıyla tüm dünyada isminden sıkça söz ettiriyor. Hal böyle olunca, Kore mutfağına olan merak da artıyor. Kore mutfağı pek çok açıdan Uzakdoğu mutfaklarından, özellikle de Çin mutfağından ayrılıyor. Et ve baharatlara verilen önemle, bizim damak tadımıza daha yakın bir lezzet paleti sunuyor. Bununla birlikte, farklı pişirme ve sunum teknikleriyle de, farklı lezzet diyarlarını keşfe çıkmak isteyenler için yepyeni pencereler aralıyor. Şimdi gelin, Kore mutfağına dair genel bilgileri inceleyelim.

Kore mutfağında ne, nasıl yenir?

Kore’de tahıllar, sebzeler ve etler başlıca malzemelerdir. Dana eti ve tavuk kullanımı çok yaygındır. Sebzeler genellikle az pişmiş, çiğ veya fermente olarak tüketilir. Bununla birlikte bir yarım ada olmasın da etkisiyle, deniz ürünlerinin de Kore mutfağında geniş yeri bulunur. Yosun da sık kullanılan malzemeler içerisindedir. Pirincin kısmen pahalı olduğu dönemlerden kalma alışkanlıkla, yemeklerde halen arpa, fasulye ve esmer pirinç sıkça kullanılır.

Kızartma, kavurma, ızgara ve buğulama Kore mutfağında en sık kullanılan pişirme yöntemlerindendir. Bununla birlikte çorba ve yahniler sıkça karşımıza çıkar. Bununla birlikte çorba, diğer kültürlerden farklı olarak yemeğin öncesinde veya sonrasında değil, ana yemek olarak servis edilir.

Kore mutfağında, sarımsak çok sık kullanılır. Bununla birlikte fermente kırmızı biber ve fermente fasulye çok sık yenilir. Çeşniler arasında en sık kullanılanları soya sosu, kırmızı biber, susam ve susam yağıdır. Baharatlı ve acılı yemeklerin ön plana çıkışıyla Uzakdoğu mutfaklarından ayrılır.

Kore mutfağında çay çok önemlidir. Geleneksel olarak çaya çeşitli kutsal anlamlar atfedilir. Ginseng çayı, Kore denilince ilk akla gelen çaylardandır. Şifalı olduğuna inanılan bu çay, hurma, bal ve çam fıstığı ile özel bir şekilde hazırlanarak servis edilir.

Kore mutfağında mezelerin geniş bir yeri vardır. Banchan denilen bu mezeler kimi zaman 10-12 farklı çeşitte servis edilebilir. Çeşitli turşular ve patates bazlı banchan çeşitleri temel tariflerdendir. Ana yemeğin yanı sıra, çorba, pirinç ve kimchi en sık servis edilenlerdendir.

Kore denilince ilk akla gelen yiyeceklerden biri Kimchi ismi verilen lahana turşusudur. Bu Kore lahanası veya Çin marulu olarak bilinen değişik bir çeşit yeşil yapraklı sebzeden hazırlanır. İçinde kullanılan kırmızı biber sebebiyle oldukça acı olan kimchide soya ezmesi de kullanılır. Kimchi her türlü yemeğin yanında yenebilir. Bölgeden bölgeye ve yapan kişiye göre değişebilen Kimchi tariflerinde ayrıca tarçın, sarımsak, zencefil, soğan ve hardal gibi çeşniler de kullanılabilir.

Kore mutfağında yemeklerin tümü aynı anda sofraya gelir. Zamanlama olarak hep birlikte sofraya gelse de, servisi seramik ve çelik kaplarda ayrı ayrı yapılır. Koreliler kahvaltıda gün içerisinde yediklerinin aynılarını tüketir. Çorba, pilav, tavuk, et gibi tarifler sabah saatlerinde de yenilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img