Berry’ler Birbirine Karışmasın!

En Çok Okunanlar

Berry’ler Birbirine Karışmasın! Mavi olması nedeniyle Blueberry” adını alan ve Türkçede Yaban Mersini olarak adlandırılan mavi yemiş ile “Cranberry” denilen, kırmızı renkteki Turna Yemişi, pek çok kişi tarafından birbirine karıştırılıyor. Bunun en önemli sebebi, Türkiye’ye ilk defa giriş yapan ‘Cranberry’nin, ithalatı sırasında, Türkçe isminin gıda ve tarım mevzuatına yeni kaydedilirken Turna Yemişi yerine Yaban Mersini olarak kaydedilmesi.  

berry2

Meyvesini taze olarak marketlerde ve pazarlarda bulabildiğiniz Yaban Mersininin pek çok hastalığa iyi geldiği uzmanlarca dile getiriliyor. Yaban Mersini özellikle şeker hastalığı ve görme bozukluğu olanlara tavsiye edilen bir meyve. Oysa sağlığa pek çok faydası bulunan Turna Yemişi, şeker hastaları için risk taşıyabiliyor. Satın alırken ikisinin arasındaki farkın bilinmesi, bu bakımdan çok önemli.

Yaban mersini bugün hem yaş hem de kuru olarak tükettiğimiz bir meyve ve çörek, kek, pasta ve pudinglere çok yakışıyor. Her birine özel de bir lezzet katıyor. Aynı zamanda Yaban Mersini, reçel ve marmelatlarda da kullanılıyor. Turna Yemişi ise ağırlıklı olarak kurutularak tüketilen bir meyve. İkisinin etkileri, görüntüleri ve lezzetleri birbirinden çok farklı olmasına rağmen, gıda alanında yanlış ve eksik ve bilgilerin var olması nedeniyle sıkça birbirlerine karıştırılıyorlar.  

‘Yaban Mersini’nin (Blueberry) botanik adı Vaccinium Corymbosum. Yüzlerce yıldır Kuzey Amerika’da yerel bir tür olarak yetiştiriliyor. Türkiye’de, Karadeniz Bölgesi’nin yüksek rakımlı kısımlarında türleri yetişiyor ve Likapa ismiyle biliniyor. Nohut büyüklüğünde olan Yaban Mersini, siyah mavimsi bir meyve. ‘Turna Yemişi’nin (Cranberry) ise botanik adı Vaccinium Macrocarpon Aiton. O da Kuzey Amerika’da yerel bir tür olarak yetişiyor ve Kuzey Amerika ile Kanada’dan dünyanın %98’ine yayılıyor. Amerika’da Şükran Günü yemeklerinin vazgeçilmezi.

berry

Aslına bakarsanız kırmızıdan vişne rengine bakan bir renge sahip olan Cranberry, mavimsi siyah Bluberry’den renk farklılığı ile kolayca ayırt edilebilir.  

Görüldüğü gibi iki berry birbirinden oldukça farklı. En önemli ortak yanları ise doğal birer atıştırmalık olmaları. Tek başına tüketilebilecekleri gibi yoğurt, smoothie ve müslilere de lezzet veriyorlar. 

Sağlıklı Yaşam kategorimize geri dönebilir ya da Boğazınıza İyi Gelen Baharatlı Tarifler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Önceki İçerikRöportaj Gazetesi
Sonraki İçerikMuzlu Muffin
spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img