Demirhindi Nedir, Nasıl Kullanılır? Demirhindinin Faydaları Nelerdir?

En Çok Okunanlar

Demirhindi Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Tatlı ekşi tadıyla, sayısız faydasıyla demirhindi mutfaklarımızda kendine yer edinmeyi hak ediyor. Lezzetinin yanı sıra, geleneksel tıpta da yeri bulunuyor. Demirhindinin faydaları denilince akla pek çok başlık geliyor. Peki demirhindi nedir? Bir baharat mı, meyve mi? Nerede bulunur, asıl kullanılır? Gelin inceleyelim.

Demirhindi nedir?

Demirhindi 20-25 metrelik bir ağacın keçiboynuzuna benzer meyvelerine verilen isimdir. Arapların Hint meyvesi de dediği demirhindinin Osmanlıdan bu yana kullanıldığı biliniyor. Bakla görünümündeki bu meyveler, biraz keçiboynuzu meyvesini andırır. Meyvenin içi sulu ve etli bir yapıya sahiptir. Yenilen kısmı da bu iç kısmıdır.

Hayfene Demirhindi
Hayfene Demirhindi Ezmesi

Demirhindi nasıl kullanılır?

Demirhindiyi tüketmek için tamamen olgunlaşmasını beklemek gerekir. Kurutularak baharat şeklinde kullanımı oldukça yaygındır. Demirhindi baharatını Hayfene sayfamızdan satın alabilirsiniz. Hindistan başta olmak üzere, Tay, Meksika ve Akdeniz mutfaklarında baharat olarak yer alır. Şerbet yapımında, reçellerde, barbekü sosları ve çorbalar gibi pek çok alanda kullanılır.

Demirhindi şerbeti hazırlamak için, 200 gram demirhindi 2 litre suda bir gece bekletilir. Beklemiş olan karışıma 2-3 adet karanfil ve 1-2 çubuk tarçın eklenir. 90 dakika kadar kaynatılır. Süzdükten sonra oda sıcaklığına getirilir. Ardından buzdolabına koyularak, soğuk şekilde servis edilir.

Demirhindinin faydaları nelerdir?

  • Demirhindi çok iyi bir antioksidandır. İçinde C, B ve A vitaminleri yer alır. Ayrıca selenyum içerdiği de bilinmektedir. Demir, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum bakımından zengindir. Antioksidan özelliğiyle diyetlerde tercih edilebilir. Sağlıklı gıda olarak kilo vermeye yardımcıdır.
  • Demirhindi sindirim sisteminin çalışmasını düzenler. Bağırsakları çalıştırır. Hazmetme zorluklarının giderilmesinde kullanılır. Kabızlığa karşı çaredir.  Bağırsakların çalışmasına yardımcı olduğu için spazmları da giderir. Mide asidine karşı
  • Demirhindi soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklarla mücadelede faydalıdır. Demirhindi şerbetini sıcak olarak tüketmek vücudun kendini toparlamasını sağlar, ateşi düşürür. Boğaz ağrısı durumunda boğaz gargarası olarak oldukça etkili olduğu bilinmektedir.
  • Göz ağrısı, göz iltihabı gibi hastalıklarda kullanılabilir. Demirhindinin suyu göze bir pamuk yardımıyla çok hafif şekilde uygulanır.
  • Solumun yolu hastalıklarında tavsiye edilebilir.
  • Metabolizmayı hızlandırır. Kolesterol problemi yaşayanlarda fayda sağlayabilir. Trigliserid seviyelerini normal düzeyde tutmak için destekçi olabilir.
  • Kalp hastalıklarına karşı koruyucu olduğu bilinmektedir.
  • Eklem ağrılarına iyi gelir.
  • Cilt sağlığı bakımından kullanımı mevcuttur.

Tüm şifalı meyve ve otlar gibi, demirhindinin kullanımı da kontrollü ve ölçülü olmalıdır. Bunun için de bitkilerin şifalı yönlerinden faydalanmaya başlamadan önce mutlaka bir doktordan tavsiye almak gerekir. Eğer belli bir hastalığınız varsa veya olmasından şüpheleniyorsanız, düzenli ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz, emziriyorsanız veya bilinen farklı bir sağlık durumunuz varsa, demirhindi ve diğer şifalı bitkileri tüketmekten kaçınınız.

Sağlıklı Yaşam Kategorimize geri dönebilir ya da Susam Yağı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img