Saç Sağlığına İyi Gelen Besinler

En Çok Okunanlar

Koronavirüs pandemisi nedeniyle tüm dünya olarak uzun zaman evlerimizdeydik. Dünyanın yavaş yavaş eski haline dönmeye başladığı bugünlerde yenilenmeye, kendimize bakmaya her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. “Bakım” denilince ilk akla gelenlerden biri de saçlarımızın sağlıklı ve güzel görünmesi elbette. Herhangi bir genetik rahatsızlığımız veya tanısı konmuş bir hastalığımız yoksa, saçlarımızı beslemenin en önemli kriteri, her şeyden önce bedenimizi doğru şekilde beslemek. Çünkü saça dışarıdan yapılan müdahaleler ancak belli bir noktaya kadar faydalı.

“Saç sağlığına iyi gelen besinler” başlığı altında hem yiyerek tüketebileceğimiz hem de saçlarımıza sürerek kür uygulayabileceğimiz önerilerimizi sıraladık.

Saç sağlığına iyi gelen besinler

Yeşil yapraklı sebzeler: Saçlarımızın zayıflaması ve dökülmesindeki en önemli bileşenlerden biri demir. Demir bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmenin saçların sağlığına iyi geldiği biliniyor.

Kuruyemişler: Saçın dostu E vitamini bakımından zengin kuruyemişler de listemizde. Ayrıca Omega 6, çinko ve demir gibi saç sağlığı üzerinde birebir etkisi olan bileşenler bakımından zengin kabakçekirdeğini de bol bol tüketebilirsiniz.

Turunçgiller: Portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller ile çilek, kivi gibi C vitamini bakımından zengin meyveler, saçların gürleşmesini ve güzel görünmesini sağlıyor.

Biberiye: İçeriğindeki çeşitli asitler ve bileşenler sayesinde, biberiyerinin saçlara iyi geldiği düşünülüyor. Saç sağlığınız için biberiyeyi yemeklerinize katabilir, çayını yaparak içebilirsiniz.

Isırgan otu demir, kalsiyum gibi minerallerle beraber A ve C vitamini de içerir. Saçların güçlenmesini sağladığı ve kepeklenmeyi önlediği bilinmektedir.

Yabanmersini: İçeriğindeki prosiyanidin sayesinde, saçın güçlenmesine ve yeniden çıkmasına destek oluyor.

Balık: Saç dökülmesinin başlıca sorumlularından biri çinko eksikliği. Çinkonun bolca bulunduğu gıdalardan biri de balıklar. Düzenli balık tüketimi, sayısız farklı faydasıyla birlikte saçlarınıza da iyi gelecek.

Saç sağlığına iyi gelen esansiyel yağlar

Nane yağı: Nane yağı harici kullanım için bir seçenek. Genellikle şampuana katılarak kullanılan, kimi zamansa ev yapımı saç maskelerine eklenen nane yağı, saç derisini yumuşatarak saç köklerinin daha fazla oksijenlenmesini sağlıyor.

Çörek otu yağı: İçerdiği selenyum, çinko, demir, bakır ve kalsiyum ve E vitamini ile saçların dostudur. Çörek otu yağını saç sağlığınız için hem yemeklerinize ekleyebilir hem saç köklerinize masaj yaparak kullanabilirsiniz.

Buğday özü yağı: B ve E vitaminleri, magnezyum, mineraller, protein, antioksidanlar ve Omega 3 bakımından zengin olan buğday özü yağının saç bakımında önemli yeri var. Kendi kozmetiklerinizi kendiniz yapmaya niyetlenirseniz de, tariflerde buğday özü yağına sıkça rastlayacaksınız

Kabak çekirdeği yağı: Kabak çekirdeği yağı, esanisiyel yağ asitleri, vitamin A ve C, antiokisdanlar ve Omega 3 ve 6 açısından zengindir. Ayrıca epidermal, yani üst deriye faydalı yağlardandır. Hem yiyerek hem saçlarınıza uygulayacağınız kürlerde kullanabilirsiniz.

Tıpkı bedenimizin genel sağlığında olduğu gibi, saç sağlığımızla ilgili konularda da, herhangi bir rahatsızlığımız olduğunu düşünüyorsak, her şeyden önce doktorumuza danışmalıyız. Ayrıca, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, hamileyseniz, emziriyorsanız veya kronik bir hastalığınız varsa, diyetinizde yapacağınız değişiklikler ve cildinize uygulayacağınız kürlerin öncesinde yine bir uzmanla görüşünüz.

Sağlıklı ve lezzetli günler!

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img