Zayıflamaya Yardımcı Bitkiler Nelerdir?

En Çok Okunanlar

Zayıflamaya Yardım Eden Bitkiler

Doğanın sunduğu hazineler, mutfağımıza lezzet katıyor, vücudumuza direnç sağlıyor. Bununla birlikte çeşitli bitki, ot ve baharatlar farklı şekillerde de kullanıyoruz. Bunların arasında en sık sorgulananı ise, hangi bitki zayıflatır, hangi bitki çayı zayıflamaya yardımcı olur gibi şeyler oluyor. İşte biz de farklı kullanım alanları sayesinde kimisi bin yıllardan bu yana insanoğlunun mutfaklarında yer alan, son dönemde ise özellikle zayıflatan özellikleriyle dikkat çeken o bitkileri derledik.

Lavanta çayı

Lavantanın anksiyete, gerginlik, stres gibi sorunlara iyi geldiği biliniyor. Uyku öncesinde veya gergin anlarda lavanta koklamak insana gerçekten de iyi geliyor.Lavantanın zayıflatıcı etkisi ise, direkt değil ama dolaylı olarak görülebiliyor. Kaynattığınız suyun içine bir miktar lavanta atarak oluşturacağınız lavanta çayı, stres ve yorgunluğu alıyor. Bu da kan dolaşımının düzenlenmesine, bu şekilde daha düzenli metabolizma faaliyetlerine destek oluyor. Vücudun stresten arındırılması sayesinde, strese bağlı yemek yeme alışkanlığının önüne geçiliyor. Yine strese bağlı sindirim problemlerini de hafifleterek, vücudun tükettiği besinleri daha rahatça işlemesini sağlıyor. Bu da vücuttaki şişlikler gibi problemlerin önüne geçiyor.

Zerdeçal

Zerdeçalın içindeki yüzlerce antioksidan madde bulunduğu biliniyor. Bu da zayıflamaya destek olmasını sağlıyor. Zerdeçal vücuttaki fazla yağların yakımına yardımcı oluyor. Vücudu yeniliyor. Yağ oluşumunun önüne geçtiği de biliniyor. Zerdeçal aynı zamanda sindirimin güçlendirilmesinde önemli rol oynuyor. Hazmı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirdiği için diyetlerde, vücudun zayıf düşmesine engel olmak için de sıkça kullanılıyor. Zerdeçal açlığı bastırma özelliğine sahip. Zerdeçal, zencefil, tarçın ve yoğurt ile bir arada tüketildiğinde, zayıflatıcı etkisi en üst seviyeye varıyor.

Dereotu

Dereotunun zayıflamaya yardımcı olmasının nedeni, yenildiğinde tokluk hissi vermesi. Bu özelliğinden faydalanmak istiyorsanız, yemeğe oturmadan 10 dakika önce bir avuç kadar dereotu yiyebilirsiniz. Bu midenizde doluymuş hissi yaratarak çok yemenizin önüne geçecektir. Dereotunun kalorisi oldukça düşüktür, hatta neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu nedenle salatalarınıza, yemeklerinize de rahatça koyabilirsiniz. Kilo sorunu nedeniyle veya farklı bir sağlık sorunundan ötürü tuz alımınızı kısıtlamanız gerekiyorsa, dereotu vücudunuzu ihtiyaç duyduğu mineralleri de ona sağlayacak güçte bir ottur.

Papatya çayı

Papatya çayının diyet yapanlar tarafından sıkça tercih ediliyor. Bunun bir nedeni sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri. Papatya, sindirimi düzenliyor, spazmların geçirilmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte karındaki şişkinliklerin indirilmesini, sağlıyor. Papatya çayının ayrıca dinginleştirici etkisi bulunuyor. Gergin anlarda yemeğe sarılmak yerine bir fincan papatya çayı tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda zayıflama sürecinde önemli yer tutan uyku düzenini sağlama konusunda da papatyadan faydalanmak mümkün. Son olarak bir not: Papatyanın etkisini göstermesi için taze ve iyi kalite olması önemli. Bu nedenle güvendiğiniz yerlerden, açık olarak tercih etmeniz önem taşıyor.

Adaçayı

Tıpkı papatya ve lavanta gibi, adaçayının da zayıflamaya yardımcı olmasının ardında yatan neden sindirimi kolaylaştırması ve kişiye sakinlik vermesidir. Ek olarak antioksidan özelliği de bulunur. Karın bölgesindeki şişkinliklerin azaltması sayesinde, tercih edilen görüntüye ulaşmayı kolaylaştırır. Ödem attırmaya yardımcı olduğu için bilek ve bacak bölgesindeki şişkinlikleri azaltır. İştahı düzenleyerek, aşırı yemenin önüne geçer. Bu şekilde bakıldığında adaçayı zayıflatır mı sorusunun yanıtını verirken, “zayıflamaya destek olur” demek en doğru ifade olacaktır.

Zayıflamaya yardımcı pek çok farklı bitki ve bitki çayı bulunuyor. Bunların etkisi kişinin bünyesine, yeme alışkanlıklarına, kullanılan malzemenin kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Bununla birlikte bilindiği gibi kilo alıp vermek vücut fonksiyonlarının çalışma düzeniyle ilgili. Bu da oldukça karmaşık bir süreç. Bu sebeplerle, şayet ciddi bir kilo sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, aniden kilo aldıysanız, bu vücudunuzdaki farklı bir sorundan kaynaklanıyor olabilir. Dolayısıyla, öncelikle hekiminizle görüşmeniz çok önemlidir.

Sağlıklı Yaşam kategorimize geri dönebilir ya da Hazımsızlıktan Yakınanlar İçin Derlediğimiz Çözümlerimiz hakkında da detaylı bilgi alabilirsiniz.

spot_img

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img