Oolong Çayının Faydaları ve Tarihi – Nedir Bu Oolong Çayı

En Çok Okunanlar

Anavatanı Çin olan, tarihi M.Ö. 2000’lere dayanan ve dünyada sudan sonra en çok tüketilen içeceklerden birisi olan çay familyasından olan oolong çayı nedir. Bilinen dört ana çay türü vardır, siyah, yeşil, beyaz ve oolong… Oolong çayı, dünyadaki çay tüketiminin sadece yüzde 2’sini oluşturmaktadır. Diğer çay türlerine göre daha az popüler olmasına rağmen, oolong çayının faydaları saymakla bitmez. Bu yazımızda size oolong çayının tüm faydalarını detaylıca anlatacağız.  

Oolong Çayı Nedir

Oolong çayı aslında yaygın olarak Çin ve Tayvan’da tüketilmektedir ancak son yıllarda ülkemizde de sıklıkla tüketilmeye başlanmıştır. Tüm çay çeşitleri aynı bitkiden gelmesine rağmen, farklılıklar hasat ve işleme sırasında ortaya çıkar. Örneğin; oolong çayı kısmen fermente edilirken, siyah çay tamamen fermente edilir. Çay çeşitleri ayrıca antioksidanların miktar ve tiplerinde de farklılık gösterebilir. Yeşil çayda, kateşinler olarak bilinen bir antioksidan sınıfı yüksektir. Siyah çaydaki antioksidanlar, theaflavinler ve thearubigindir. Oolong çayında antioksidan miktarı ortalamadır. 

Oolong çayı ve yeşil çay, fincan başına ortalama 10 ila 60 miligram benzer miktarlarda kafein içerir. Karşılaştıracak olursak kahve, fincan başına yaklaşık 70 ila 130 mg kafein içerir. Şekersiz demlenmiş bir çay, sıfır kalorili bir içecek olarak kabul edilir. Yağ, karbonhidrat veya protein içermez.

Oolong Çayının Faydaları Nelerdir

Diğer çay türlerinde olduğu gibi oolong çayının da sağlığımıza yararlı birçok faydası bulunmaktadır. Peki bu faydalar nelerdir?

Kalp hastalığı

Çin’deki araştırmacılar, yüksek kolesterol seviyesi kalp hastalığı riski ile ilişkili olabileceğinden oolong çayı  ve kolesterol seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelediler. Düzenli olarak günde 1 bardak oolong çayı içenlerin, kötü kolesterol seviyelerine sahip olma risklerinin daha düşük olduğuna karar verdiler. 

Oolong Çayı Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu

Aşırı kilolu ve obez Çinli yetişkinlerde yapılan bir araştırma, oolong çay tüketiminin vücut ağırlığı üzerindeki etkisini inceledi. Çalışma katılımcıları günde dört kez, 300 mililitre oolong çayı içtiler. 6 hafta sonra, katılımcıların yarısından fazlasının 1kg’den fazla kilo verdiği gözlemlenmiştir. 

Kanser Hastalığı 

Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, şu anda çay içmenin kanser riskini azalttığından emin olmak için yeterli araştırma yoktur ancak Tayvan’daki araştırmacılara göre her gün 1 bardak oolong çayı tüketmek, özellikle gırtlak kanseri riskini yüzde 4 azaltıyor. 

Çinli kadınlarda yapılan bir başka çalışmada ise yeşil, siyah veya oolong çayı içmenin yumurtalık kanseri riskinde azalmaya sebep olduğu gözlemlendi.  

Diğer Olası Faydalar

Aşağıdaki faydaları kesin olarak destekleyen yeterli güncel araştırma bulunmamaktadır ancak halk arasında oolong çayının faydaları olarak sıralanmaktadırlar. 

İşte o faydalar;

Sağlıklı bağırsak bakterileri üretir.

Düşük Alzheimer hastalığı riski.

Daha düşük Parkinson hastalığı riski.

Güneşin ultraviyole ışınlarından doğal savunma.

Daha güçlü kemiklere sahip olmanızı sağlar.

Diş çürümesini önler. 

Kan şekerini dengeler. 

Stresi azaltıp zihinsel performansı artırır. 

Bu mucizevi etkiye sahip oolong çayını da içerisinde barındıran detoks çayını Hayfene’den hemen şimdi sipariş edebilirsiniz. Bu bilgilerden faydalanmasını istediğiniz yakınlarınız ile yazımızı paylaşmayı unutmayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_img

Mutlaka Okuyun

spot_img

En Son Okunanlar

spot_img